Apen

Všeobecne o klimatizácii

História klimatizácií siaha už do roku 1902, kedy pán Willis CARRIER vymyslel a uviedol do prevádzky prvé ochladzovacie zariadenie. Toto pracovalo na príncípe hnania vzduchu okolo stočených trubiek naplnených studenou vodou. V roku 1924 bola jeho klimatizácia inštalovaná v obchodnom dome v Detroite a krátko na to aj v americkom Kongrese a Bielom dome. V roku 1928 vyvinul prvé klimatizačné zariadenia pre obytné domy. Firma Carrier Corporation, ktorú založil je v súčasnosti najväčším výrobcom klimatizačnej techniky na svete.  V súčasnosti sa klimatizácia stáva bežným štandardom moderného bývania. Klimatizované priestory, v ktorých pracujeme, nakupujeme alebo oddychujeme pri kávičke dnes už považujeme za samozrejmosť. S klesajúcimi cenami klimatizačných zariadení si stále viac ľudí začína spríjemňovať aj prostredie svojho obydlia. Hlavne v panelákoch nie je vínimkou, že teplota cez deň v letných mesiacoch atakuje alebo aj prekračuje 30°C. Klimatizácia už zďaleka nie je zariadenie iba na horúce leto, ale slúži nám doslova po celý rok - na udržiavanie príjemného ovzdušia a odstraňovanie nepríjemnej vzdušnej vlhkosti, dusna a nečistôt, k ľahkému temperovaniu miestností v prechodnom období i k vykurovaniu v zime

Klimatizácie

Princíp klimatizácie

Klimatizácia je zariadenie slúžiace k tepelnej úprave a filtrácii vzduchu v miestnosti, najmä však slúži k ochladzovaniu vzduchu, popr. k odvlhčovaniu alebo vykurovaniu (ak je klimatizácia vybavená tepelným čerpadlom). Systém chladenia klimatizácie funguje na princípe chladničky. Chladnička odoberá teplo chladenému priestoru a následne ho uvoľňuje do miestnosti (najčastejšie výmenníkom na zadnej strane). Z jednodušene povedané - z jedného priestoru teplo odoberá a do druhého ho odovzdáva.

Funkcie klimatizácie

Moderná klimatizácia vám ponúka 4 základné funkcie - CHLADEMIE - KÚRENIE - ODVLHČENIE - FILTRÁCIU. Viac o jednotlivých funkciách sa dozviete tu.

Časti klimatizácie

Klimatizácia sa skladá z vonkajšej jednotky, ktorá obsahuje vonkajší výmenník, kompresor, elektrické silové časti a z vnútornej jednotky, ktorá obsahuje vnútorný výmenník, ventilátor, ovládaciu elektroniku.Tieto jednotky sú navzájom prepojené medeným potrubím pre chladiace médium a elektrickým vodičom. Toto usporiadanie je najbežnejšie.
Klimatizácie, ktoré sú vybavené tepelným čerpadlom môžu pracovať aj reverzibilne (na princípe tepelného čerpadla vzduch - vzduch) a "nízkopontencionálne" teplo z vonkajšieho prostredia "prečerpávať" do prostredia vnútorného a tým vykurovať danú miestnosť. 

Delenie klimatizácií podľa systému

Podľa systému rozoznávame 3 základené skupiny: SPLIT, MULTI-SPLIT a tzv. VRV/VRF Systémy. Každý zo systémov má využitie pre iný typ  objektu. Pre väčšinu bytov aj kancelárií sa používa a je zároveň najpoužívanejší systém SPLIT. Tento systém klimatizácie sa vždy skladá z jednej vnútornej a jednej vonkajšej jednotky. Na klimatizovanie viacerých miestností alebo celej budovy sú určené systémy MULTI-SPLIT a VRV. Pri týchto systémoch je možné na jednu vonkajšiu jednotku napojiť viacero vnútorných.

Klimatizácie

 

Delenie klimatizácií podľa umiestnenia

Na výber je množstvo typov klimatizačných zariadení pre rôzne inštalácie, ktoré zohľadnia vaše priestorové, dispozičné, estetické alebo funkčné požiadavky. Viac o výhodách jednotlivých typov sa dozviete tu.

 

Apen s.r.o.

Trenčianske Stankovce 667
913 11 Trenčianske Stankovce
Slovenská Republika

Showroom a kancelária spoločnosti

Topoľová 781
018 51 Nová Dubnica
Slovenská Republika

E-mail: info@apen.sk
Mobil: +421 948 609 709

Obchodné oddelenie

E-mail: klimatizacie@apen.sk
Mobil: +421 948 506 833